WhatsApp Mesajları Delil Sayılır Mı?

WhatsApp Mesajları Delil Sayılır Mı?

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız WhatsApp uygulaması, yazılı ve sesli mesaj, fotoğraf ve videolar aracılığı ile iletişim sağlayabildiğimiz bir uygulamadır. Peki WhatsApp üzerinden yapılan yazışmalar delil niteliği taşır mı?

WhatsApp mesajlarını delil olarak mahkemeye sunabilmek için bu mesajların hukuka uygun şekilde elde edilmesi gerekir.

Yeri gelmişken söylememizde fayda var sadece WhatsApp mesajları değil, tüm davalarda tüm delillerin kabul edilebilmesi için hukuka uygun şekilde elde edilmelidir.

WhatsApp Yazışmalarının Delil Olarak Kabul Edilmesi

WhatsApp yazışmalarının delil olarak sayılabilmesi için daha önce de ifade ettiğimiz gibi hukuka uygun şekilde elde edilmiş olması gerekir. Hukuka uygun olarak elde edinilmiş olması için ise Yüksek Mahkeme kararlarında da ifade olunduğu üzere; Delili sunmak isteyen kişi, delil olarak sunulmak istenek WhatsApp konuşmasının tarafı olmalı ve yazışmanın kaydı bizzat kendisi tarafından alınmış olmalıdır.

Bu tür delillerin hukuka aykırı şekilde edinilmesinin tek yolu kişiye ait olan hesaba kişinin rızası olmadan girilmesidir. Bu yöntem ise Türk Ceza Kanunu’nun 243. maddesinde yer almaktadır ve suç olarak kabul edilir.

WhatsApp Mesajları Hangi Davalarda Delil Olarak Kullanılabilir? 

Eşler arasında yazılan WhatsApp mesajlarında, eşlerden birinin diğer eşe karşı hakaret veya tehdit içeren sözleri, boşanma davalarında ya da iddialara ilişkin ceza davalarında delil olarak kullanılabilir.

Sıkça rastlanan aldatma iddiaları ile açılan boşanma davalarında, eşlerden birinin ilişki içerisinde olduğu 3. şahıs ile arasında geçen WhatsApp mesajlarının diğer eş tarafından gizlice elde edilmesi ve delil olarak mahkemeye sunulmasıdır. Ancak kurallar gereği hukuka aykırı şekilde elde edilen deliller arasına girdiği için mahkemede delil olarak incelenmeyecektir.

Fakat eşler arasındaki WhatsApp yazışmalarında, eşlerden biri aldatma durumunu itiraf ederse davada delil olarak sunulabilir. Diğer eş söz edilen yazışmanın bir tarafı olacağı için hukuka uygun şekilde elde edilmiş olacak ve mahkemede geçerli delil olarak sayılacaktır.

Nitekim WhatsApp gibi internet yoluyla iletişim sağlayan uygulamalarla yapılan konuşmalarda, konuşmanın içeriğine müdahalede bulunulması, ekleme veya çıkarma yapılması, konuşmanın yönlendirilmesi gibi ihtimallerin bulunması göz önünde bulundurulduğunda, bu tür deliller mutlak ve kesin delil olarak değerlendirilmez.

Ancak diğer delillerle birlikte değerlendirildiğinde, davada edilen iddianın ispatlanmasına yardımcı olur.

SMS Mesajının ve Telefon Aramasının Delil Olarak Sayılması

SMS mesajları ya da telefon ile yapılan aramalarının kayıtlarının talep edilmesi durumunda, mahkeme tarafından ilgili GSM operatörüne resmi yazı ile ulaşılır. Yazılan resmi yazı aracılığı ile sözü geçen kayıtların dava dosyasına eklenmek üzere mahkemeye gönderilmesi talep edilir.

Görüleceği üzere GSM operatörlerine bağlı konuşma ve SMS kayıtları ancak mahkeme tarafından yazılan resmi yazı ile elde edilir.

GSM operatörlerinden elde edilen bilgiler sadece arayan ve aranan numaralar, aramanın yapıldığı tarih ve saat, konuşma süresi ile SMS gönderen numara ve SMS tarihi yer alır. Söz konusu olan SMS ve konuşmanın içeriği elde edilemez.

WhatsApp Mesajları Delil Sayılır Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön